چه چیز باعث تولید یک اپلیکیشن موبایل می‌شود؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر اپلیکیشن موبایلی که می‌بینید و یا مرتبا از آن استفاده می‌کنید، چه ارزشی دارد؟ یا اینکه چه چیز باعث می‌شود یک توسعه دهنده به فکر طراحی یک اپلیکیشن موبایل بیفتد؟ آیا ما این روزها بیشتر به فکر کسب درآمد از نرم‌افزارهای موبایل هستیم یا ارائه‌ی یک محصول با کیفیت؟!

چندین ماه پیش به فکر ارائه‌‌ی رسمی اولین اپلیکیشن اندرویدی‌ام افتادم. تا قبل از آن بصورت جسته و گریخته کارهایی انجام داده بودم ولی هیچ کدام برای استفاده‌ی عموم نبود. این بود که تصمیم گرفتم وقت‌های آزادم رو به توسعه‌ی این اپلیکیشن اختصاص دهم. اپلیکیشن با همه‌ی دردسرها و مشقت‌ها آماده شد و تنها چیزی که مرا خوشحال کرد، استقبال بی‌نظیر کاربران از این برنامه بود.

از آنجایی که تولید این اپلیکیشن یک پروژه‌ی شخصی بود که در وقت‌های آزادم انجام می‌دادم، فرصت کافی داشتم که با توجه به بازخوردهای کاربران قابلیت‌های آن را گشترش دهم و ایرادات موجود را رفع کنم.

با ارائه‌ی نگارش‌های بعدی، میزان دانلودها همینطور از هزار به ده هزار و بیشتر افزایش یافت. کاربران از طریق فرم تماسی که در برنامه موجود بود با من در تماس بودند و سعی می‌کردم و من هم با دقت به همه‌ی درخواست‌ها پاسخ می‌دادم. کم‌کم سایت‌ها و وبلاگ‌ها شروع به معرفی این اپلکیشن کردند و میزان استفاده‌ی کاربران در طول روز نیز افزایش پیدا کرد. با اینکه از ارائه‌ی این اپلیکیشن هیچ سودی نصیب من نمی‌شد ولی به دلیل استقبال کاربران به توسعه‌ی آن پرداختم.

همه‌ی این‌ها در حالی اتفاق می‌افتاد که من سودی از ارائه‌ی این اپلیکیشن نمی‌بردم. (اگر مشکلات و مسایل پیچیده‌ای که بعد از تولید برای من پیش آمد را نادیده بگیریم!) درآمد مسئله‌ای نبود که من به خاطر آن این پروژه را شروع کردم. حالا به دلیل مشکلات پیش‌آمده روند توسعه‌ی این اپلیکیشن با بیش از ۱۷ هزار بار دانلود و بیش از ۳۵ هزار درخواست در روز متوقف شده است.

ممکن است از خود بپرسید پس به چه دلیل تصمیم به طراحی و توسعه‌ی این اپلیکیشن افتادی؟ و این دقیقا موضوع بحث در این نوشته است. خیلی از توسعه دهندگان بدون توجه به پیچیدگی، کیفیت و زمانی که برای تولید یک اپلیکیشن وقت گذاشته‌اند، انتظار دریافت بازخورد مالی از برنامه‌ی خود را دارند. ولی هستند کسانی هم که بدون در نظر گرفتن درآمد به عنوان گزینه‌ی اول شروع یک پروژه، انگیزه های بیرونی و درونی بسیار متفاوت برای انجام این کار دارند.

من اعتقاد دارم که همین دیدگاه است که باعث تولید اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های و حتی پلتفرم‌های مختلف چه در بخش موبایل و چه در بخش غیر موبایل می‌شود. بازخورد مالی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث خلق یک اثر می‌شود. اما نکته این جاست که بحث‌های مالی تنها دلیل ارزشمندی یک اثر نیست. نظر شما درباره‌ی سوال مورد بحث چیست؟

 

 

افزودن دیدگاه جدید